Anti Psychotic Medications داروهای ضد روان پریشی
داروهای ضد روان پریشی می توانند علائم جنون را کاهش دهند یا از بین ببرند اما این داروها نمی توانند بیماری های مغزی را درمان کنند
هر چند که از آنها به عنوان یک قسمت از درمان استفاده می شود .
روان پریشی می تواند باعث بیماری هایی شود که موجب شود فرد رابطه خود را با حقیقت از دست بدهد . بیماری هایی چون Schizophrenia و Bipolar Mood Disorder, Schizoaffective disorderاز این دسته بیماری ها هستند 

در طی یک دوره روان پریشی ، فرد دچار خطاهای حسی ( باور داشتن به چیزهایی که حقیقت ندارند ) ، توهم و اختلال در اندیشه می شود . داروهای ضد روان پریشی با هدف حداقل کردن این علائم مصرف می شوند .
تحقیقات نشان می دهد که علائم روان پریشی با تغییرات مواد شیمیایی در مغز همراه است . داروهای ضد روان پریشی کمک می کنند تا این مواد شیمیایی به میزان نرمال خود برگردنند . و به این وسیله علائم را 
کاهش داده یا از بین می برند . البته نباید فراموش کرد که این داروها درمان کننده نیستند 


انواع داروهای ضد روان پریشی:

دو دسته داروی ضد روان پریشی وجود دارد:

  Typical این دسته داروها قدیمی هستند

Atypical -۲ این دسته داروها جدیدتر هستند


هر یک از این دو دسته موثرند . اما در کل داروهای جدیدتر دارای چندین مزیت نسبت به داروهای قدیمی هستند . اول اینکه داروهای جدید عوارض جانبی کمتری دارند . عوارضی چون لرزش یا گرفتگی ماهیچه ها . دوم اینکه خطر ناتوانی در حرکات ارادی بدن در این داروها کمتر است . مانند ناتوانی در حرکت زبان و دهان و در بعضی مواقع سایر قسمت های بدن که تحت اراده فرد هستند.

بعضی شواهد نشان می دهند که داروهای Atypical در بهبود کلی حالت ، افکار و حرکات فرد موثرند . به همین دلیل از این داروها بیشتر استفاده می شود اما بعضی مردم داروهای قدیمی را ترجیح می دهند . به هر حال این موضوع که کدام دارو برای بیمار بهتر است را پزشک باید مشخص کند .

عوارض جانبی داروهای ضد روان پریشی:

۱-خواب آلودگی

۲- افزایش وزن

۳ -نامنظم شدن یا قطع شدن دوران قاعدگی در زنان

۴-افت فشار خون هنگام بلند شدن که باعث سرگیجه می شود

- ۵لرزش و گرفتگی در عضلات

۶-یبوست

- ۷مشکلات جنسی

- ۸خشک شدن دهان

- ۹سردرد

باید توجه داشت که واکنش مردم مختلف به یک دارو متفاوت است . بنابراین ممکن است یک فرد اصلا به این عوارض دچار نشود و شخصی دیگر به یک یا چند یا حتی اکثر آنها دچار شود .
داروهای ضد روان پریشی بعد از ۶ هفته تاثیر خود را نشان می دهند و گفتنی است که پس از بهبود ، قطع ناگهانی داروها باعث بازگشت علائم روان پریشی می شود.

لیست داروهای ضد روان پریشی:

Chlorpromazine
Clozapine
Clozaril
Compazine
Compro
Fluphenazine
Geodon
Haldol
Haldol Decanoate
Haloperidol
Mellaril
Olanzapine
Permitil Oral
Perphenazine
Prochlorperazine
Prolixin Decanoate Injection
Prolixin Enanthate Injection
Prolixin Injection
Prolixin Oral
Quetiapine
Risperdal
Risperidone
Seroquel
Stelazine
Thioridazine
Thorazine
Trifluoperazine
Trilafon
Ziprasidone
Zydis
Zyprexa